• Adaptör Kullanımı

  20160426_205016-min

  Bu yazımızda orjinal yada muadil adaptör olarak bilinen adaptörlerin kullanımında bilgisayarımıza ne gibi yarar yada zararları olacak onları öğreneceğiz. Aslında orjinal ve muadil diye birşeyde yoktur. İyi adaptör ve iyi olmayan adaptör vardır.

  Adaptörler bilgisayarlarımızın ihtiyaçlarına göre gerekli voltaj ve amperi verebilecek şekilde üretilirler. Dalgalı olan sebeke elektriğini (ac) içindeki devrelerle doğrultarak düzelterek, dalgasız akım (dc) oluşturan araçlardır.

  Her adaptör elektriği tam anlamıyla doğrultup veremiyor. Burda adaptörün kalitesi devreye giriyor.

  Kaliteli adaptörler elektriği bilgisayarlarımıza zarar vermeyecek düzeyde doğrultabiliyorlar. Bunun sebebi içindeki elektronik parçaların kaliteli ve uzun ömürlü malzemelerden oluşmasındandır. Kaliteli malzemeden oluşmuş adaptörler zorlanmadıkları için fazla da ısınmazlar. Ses çıkarmazlar. Kaliteli adaptör kullandığımızda bilgisayarımıza gelen dc akım hem bataryamızı hemde anakart üstündeki devre elemanlarına yüklenip zarar veremeyecektir. Bu sayede bilgisayarımızda adaptörümüzde uzun ömürlü olacaktır.

  Elektriği tam doğrultmayan adaptörler ise kalitesiz ve kısa ömürlü parçalardan oluşurlar. Bu tip adaptörler çok fazla ısınırlar ve yaşlandıkca ses yaparlar. Hemde fazla ısıdan dolayı çabuk bozulurlar. Aynı zamanda batarya ve anakarta elektriği tam doğrultmadığı için zarar verirler.

  Her bilgisayarın altında kaç volt ve kaç amper adaptör ile kullanılması gerektiği yazılıdır. Alacağımız adaptörleri buraya bakarak seçersek bilgisayarlarımız uzun ömürlü olurlar. Adaptör ucu oluyor diye başka bilgisayarın şarjını başka makinalara takmamalıyız. Böyle bir durumda elimizdeki kaliteli adaptörlerdende olabiliriz.

  Adaptör kullanırken kablolarına dikkat etmemiz gerekiyor. Çoğu kullanıcı kablolarını düzgün toplamadığı için kablolar içerde kırılabiliyor. Bu durumda kaliteli bir adaptör sahibi değilsek adaptörümüz bozulabilir yada bilgisayarımıza zarar verebilir. Kaliteli adaptörler kablo kırılsa bile kısadevre koruması olduğu için ne bilgisayara nede kendine zarar veremiyorlar.

  Adaptör kablolarında kopma var ise düzgün şekilde lehim işçiliği ile kabloları birbirine bağlayıp, üstünün uygun araçlarla kaplanması gereklidir. Gelişi güzel para bandıyla kopuk yerler bantlanmamalıdır.

  Adaptör uclarının dizüstlerine girdiği jaklarıda nazik kullanmamız gerekiyor. Jak takılı iken oynatmamamız gerekiyor. Aksi taktirde hem adaptör jakı hemde notebook jakı kırılabiliyor.

  Son olarak da bilgisayarların bataryalarını kesinlikle çıkarmayınız. Bataryanın amacı bilgisayarı elektrik kesintilerinden kurtarmaktır. Bilgisayara bağlı olmayan boşta bekleyen batarya daha çabuk ölür. Bu konu aslında detaylı bir konu. Bu konuyu batarya konusu açarsak daha net anlatabiliriz.

Comments are closed.
Ankara Hlm Bilgisayar Bilgisayar ve Laptop Tamiri Haninerde ? Akücü Ankarada Kobicity Firma Rehberi BİLGISAYAR YAZILIM Firma Ekle Eczacıoğlu Nakliyat