• Toz Bakımı

  Termal macun bakımı, termal macun değişimi : Bilgisayarlar elektronik cihazlar olduğu için çalıştıkça ısınırlar. Ve aynı anda soğumaya ihtiyaçları vardır. Aslında bilgisayarın tüm parçalarının soğumaya ihtiyacı yoktur. Chip yada işlemci dediğimiz parçaların aşırı ısınması sonucu ve performanstan düşmemesi için soğumaya ihtiyaçları vardır. Bu soğutma işlemini fanlar ve soğutucu bloklar gerçekleştirir. Fanlar bir taraftan havayı alır, diğer taraftan iter. Bu alıp verme esnasındaki hava sirkülasyonundan oluşan toz tanecikleri hem fan pervanelerine, hemde soğutucu metal çevrelerine zamanla tutunarak bir katman kalıntı oluşturur. Oluşan toz kalıntıları zamanla artar. Toz oluşumu başladıktan sonra soğutucu bloklar tıkalı olduğu için fan yeterli soğutma işlemini yerine getiremez. Toz kalıntısı ne kadar çok çoğalırsa, bilgisayarlarımızda o kadar çok ısınmaya başlar. Isınma olayı ilk önce bilgisayarımızın yavaşlamasına, ağırlaşmasına ve performanstan düşmesine neden olacaktır. İleriki zamanlarda da devamlı yüksek ısıyla çalışmaya maruz kalan parçaların ömürleri yarı yarıya azalacaktır.

  Bilgisayarlarımız bulundukları yere göre (ev,iş,okul) toz toplayacakları için, altı ila bir yıl gibi aralıklarla,  çok yüksek barlı olmayan hava üfleyen kompresörlerle toz bakımlarını yapmamız gerekmektedir. Hava tazziği üflemenin bilgisayarın içinden elektronik parçalar söktüğü veya kopardığı gibi bir yanlış bilgi mevcuttur. Ben simdi ye kadar hava tazziğinin bilgisayarlardan yada notebook’lar dan elektronik parça söktüğünü yada kopardığını görmedim. Sadece yüksek barlı kompresörler de fan pervanelerinin kırılma ihtimali olduğunu unutmayın.

  Bilgisayar kasalarının toz bakımları çok zor bir işlem değildir. Evimizde bulunan elektrik süpürgeleri ile fan çevrelerindeki kaba toz öbeklerini almak bilgisayarımızı rahatlatacaktır. Tabi ki süpürge ile dört dörtlük bir bakım yapılmış olamaz. Komple bir temizlik yapılacak ise uzman bir kişiye yaptırılması gerekmektedir. Temizliği yapılan fanlar eğer ömürleri gelmiş ise daha çok ses yapabilirler. Bu durumda fanın değişmesi gerekmektedir.

  Laptop, Notebook, Dizüstü cihazların’ki ise zor bir işlem olup, kesinlikle uzman teknisyen tarafından yapılması gerekmektedir. Uzman olmayan kişilerin mudahalesi sonucu cihazlarınızda kasa kırılmaları, menteşe kırılmaları, klavye arızaları, ekran çatlamaları meydana gelebilir ve size daha çok masraf açabilirler.

  Apple, İMac, Macbook gibi cihazlar konusunda ise içlerinde fan olmadığı hakkında bilgiler duymuş olabilirsiniz. Bu yanlış bir bilgidir. Her bilgisayarda olduğu gibi bu bilgisayarların da içlerinde soğutucu fanlar ve soğutucu bloklar vardır. Bunların da zamanı geldikçe toz temizliğinin yapılması ve bakıma ihtiyaçları vardır.

  Toz ve termal macun bakımı

  Aşağıda notebook bilgisayarlarının fan toz temizliği bakımı öncesi ve sonrası çekilen resimler bulunmaktadır.

  fan-temizleme fan-temizleme-1 fan-temizleme-2 fan-temizleme-3

Comments are closed.
Ankara Hlm Bilgisayar Bilgisayar ve Laptop Tamiri Haninerde ? Akücü Ankarada Kobicity Firma Rehberi BİLGISAYAR YAZILIM Firma Ekle Eczacıoğlu Nakliyat