• Sıvı Soğutma, Toz, Termal Bakım

  Sıvı soğutmalar hayatımıza girdiği günden itibaren şöyle bir inanış var. Sıvı soğutmalı bilgisayar ın toz bakımı na ihtiyaçları yoktur. Üzgünümki bu gerçek değil. Sıvı soğutma elemanları üç ana bileşenden oluşur. Birincisi soğutucu radyotörler. İkincisi radyotörün içinde gezen dolaşan sıvı likit. Üçüncüsü ise radyotörün önümdeki fan, soğutucu fan. Bununla ilgili görselleri yazımızın alt tarafında göreceksiniz.

  İlk olarak acil bakım ihtiyacı olan eleman fan dır. Bildiğimiz hava soğutmalı sistemler bakır soğutuculara hava üfler. Bakır soğutucular havayı yani rüzgarı görür görmez hızlı soğuyan kompanentlerdir. Fan ve bakır soğutucu arasında ( o ara 1 ila 5 milimlik bir mesafedir genelde ) toz taneleri birikirler. Birikirken zamanla kalınlaşırlar ve bu kalıntı ise birike birike soğutucu bakırın önünde fanın üflediği havayı soğutucu bakıra iletemeyecek boyutta bir toz seti oluşturur. Sonuç olarak soğuma gerçekleşmez. Soğuma olmadığında performans otomatik olarak düşer. Çünkü sistem ısı derecesi ile dogru alakalı olarak performans sergiler. Performansın düştüğü dereceler genelde 75 ila 85 derece arasındadır.

  Sıvı soğutmalar normal bakır soğutuculara göre çok fazla soğutma yapıyorlar. Bu kesin ve kanıtlanmış bir bilgi. Ama maliyet olarak da bakır soğutuculara göre çok daha da pahalılar. Kullanıcı bilgisayarı, gaming oyuncu bilgisayarı ise ve çok performanslı bir kaç oyun peşpeşe açıyor, arka planda da bazı uygulamalar çalışıyor ise o kullanıcının bilgisayarında sıvı soğutma kesinlikle olması gerekiyor. Ama kullanıcının bilgisayarı standart bilgisayar ise fiyat performans eğrisi düşünüldüğünde sıvı soğutma kullanmasına gerek yoktur. Yada kullanıcı bilgisayarı workstation, yani iş istasyonu ise render alınan bir bilgisayar ise yine sıvı soğutma tercih edilebilir.

  Bir başka önemli konu ise bakımlı fanlar, bakımı yapılmamış fanlara göre daha uzun ömürlü olurlar. Daha fazla devirde dönerler. Yani görevlerini daha uzun süre ve daha iyi yerine getirirler. Kullanıcısını yüksek ses ile rahatsız etmez.

  Fanlar önemlidir. Onlar olmaz sa olmazlardır. Soğutucu elemanlar olmadan bilgisayar larımız üç dakika dan fazla çalışamazlar. Bilgisayara göre değişkenlik göstermekle birlikte 95 ila 99 arasında iken ısı, bilgisayar kendini koruma amaçlı olarak elektrik fişi çekilmiş gibi kapanır ve geri açılmaz. Kullanıcı eli ile bilgisayarı açar. Bu durumda bilinmelidir ki toz bakımı zamanı için çok geç kalınmışdır. İvedi olarak bakım yapılmalıdır.

  Aşağıdaki video da ilk 15. ayında bakıma gelen bir sıvı soğutmalı masaüstü bilgisayarın durumunu görebilirsiniz.

  sıvı soğutma

  Hava ve sıvı soğutma ile ilgili kabaca bilinmesi gereken detaysız bilgiler bu kadar. Diğer yazılarımızıda okumanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankara Hlm Bilgisayar Bilgisayar ve Laptop Tamiri Haninerde ? Akücü Ankarada Kobicity Firma Rehberi BİLGISAYAR YAZILIM Firma Ekle Eczacıoğlu Nakliyat