• Bilgisayar Seçimi

  20160429_171409999-min

  Bilgisayar teknolojileri her geçen gün değişmektedir. Bu durumdan dolayı kullanıcılarda bilgisayar seçimini yapacağı zaman zorlanmaktadırlar. Bilgisayar seçimi yapmaya karar verdiğinizde ilk düşünmeniz gereken bilgisayarı nerede ve ne için kullanacağınız olmalıdır. Kararınızı verdikten sonra aldığınız bilgisayar tam size göre işlerinizde kullanacağınız konfigürasyonda ise, hem size zorluk çıkartmayacaktır. Hemde bütcenizden fazla para harcamamış olacaksınız.

  Bir bilgisayar servisine gittiğinizde giriş sınıfı, orta sınıf, üst sınıf ve gaming sınıf dediğimiz bilgisayarları görmüşsünüzdür. Her sınıfdaki bilgisayarlarda kendi aralarında özelliklere ve fiyatlara sahiptirler. Mesela orta sınıf bir bilgisayarda marka ve modeline göre çeşitli fiyatları görebilirsiniz. Burada fiyatının düşük yada fazla oluşu o bilgisayarın kötü yada iyi olduğu anlamına gelmez. Tüm parçaları birbirine uyumlu bir bilgisayar , özellikleri çok üst sınıf olmasa da iyi performans gösterebilir. O yüzden mümkün olduğu kadar çok bilgisayarı kullanarak deneyerek hızlarına bakarak almakta fayda var.

  Alacağınız bilgisayarı evde sadece internet ve ofis işleri için kullanacak iseniz, en az 4 gb ram i olması gerekiyor. Hard disk kapasitesi içinde şu an piyasada zaten 500 gb harddisk’ten aşağısını bulmanız zor olduğundan 500 ve üstü bir harddisk takmanız olacaktır. Evde kullanacağımız bilgisayarda harici bir ekran kartı olmasına gerek yoktur. Anakartınında çok iyi bir anakart olmasına gerek yoktur. Kasa seciminde ise güç kaynağının çok düşük olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü güç kaynağı bilgisayarda çok önemli rol oynuyor. İyi bir güç kaynaklı (power supply) bilgisayarın diğer donanımlarada elektriği tam voltajında vereceğinden ömrü uzun olacaktır. Monitör seçimide tamamen size kalmış. Ama ileriye yönelik düşünülerek büyük almakta fayda vardır.

  Eğer almayı düşündüğünüz bilgisayarı oyun yada grafik programları için kullanılacak ise ilk önce ekran kartı iyi olan bir sistem seçmelisiniz. Seçeceğiniz ekran kartı en az 256 bit olsun ki standart ekran kartlarından bir farkı olsun. Böyle bir sistemde olmassa olmazlardan biriside ssd hard disktir. Sonrasında iyi bir işlemci ve iyi bir anakart seçmelisiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta fiyatına göre değil, internetteki kullanıcı yorumlarına göre almak olmalıdır. Kullanacağınız proğramlara göre en az da 8 gb ram kullanmanız gerekiyor. Bu tip bilgisayarlarda güç kaynağı çok önemlidir. İyi bir güç kaynağı almanız gerekmektedir. Normal bir güç kaynağı çok üst sınıf  bir bilgisayarı çalıştırmaya gücü bile yetmeyebilir. Farzedelim ki çalıştırmaya gücü yetti. Bu seferde bilgisayarın çok kısa sürede bozulmasına sebep olacaktır.

  Son olarak iyice düşünüp taşınıp karar verirseniz, aldığınız bilgisayar hem hız hem de ekonominiz açısından sizi sıkıntıya sokmayacaktır.

   

   

   

   

Comments are closed.
Ankara Hlm Bilgisayar Bilgisayar ve Laptop Tamiri Haninerde ? Akücü Ankarada Kobicity Firma Rehberi BİLGISAYAR YAZILIM Firma Ekle Eczacıoğlu Nakliyat