• Veri Kaybı – Güvenliği

  Veri GüvenliğiVeri kaybı günümüzde her işletmelerin sıklıkla karşılaşabileceği ve etkileri yıkıcı olabilen bir kötü bir durumdur. Yaşanılabilecek bu durum işletmeler için herşeyden önce prestij kaybına sebep olur. Sonrasında verileri tekrar dan oluşturmak aylarca yada yıllarca sürebilir. Verileri kurtarmak mümkün olabilir ama firma hakkında etkisi uzun sürecek kötü bir algıya sebep olur. Dijital ortamda saklanan veya kullanılan verilerin güvenliği her zaman riskli durumdadır. Verileri sürekli olarak tehdit eden unsurlardan bazıları öngörülemeyen donanım arızaları, enerji problemleri, virus saldırıları ve insan faktörüdür. Tek başına verilerin aynı ortamda yedeklenmesi ve bu duruma karşı duyulan güven genelde malesef felaketle sonuçlanır. Veri yedeklemede en önemli özelliklerden biride kuşkusuz felaket anında yedek verilere ulaşım hızı ve imkanıdır. Çünkü sistemin tekrar ayağa kaldırılması ve felaket öncesi haline hızlı bir şekilde getirilebilmesi için ciddi olarak planlama yapmayı gerektirir. Çünkü verilerin güvenliği ve yedeklenmesi söz konusu olduğunda yukarıda belirtilen unsurlara karşı çeşitli yedekleme mekanizmaları kullanılması gerekmektedir. Veri güvenliği açısında işletmelerin karşılaştıkları ve veri kaybı ile sonuçlanan olaylardan bazıları:

  • Elle rastgele zamanlarda yedek alınmaya çalışılması ve verilerde oluşabilen eksiklikler.
  • Alınan yedeklerin dosya bütünlüğünün bozuk olması ve kullanıcı tarafından bu durumun tespitinin veri kaybı anında alınan yedeklere ihtiyaç duyulduğu anda anlaşılması. Örneğin muhasebe programının veri tabanı yedeklerinin USB arayüzünden çalışan bir birime (Flash disk, harici harddisk gibi) alınması ve transfer anında hatalar oluşması sonucunda verilerin bozuk olarak yedeklenmesi.
  • Öngörülemeyen donanım arızaları da veri kaybında önemli rol oynamaktadır. Örneğin gerçek veri ve veriye ait yedeklerin aynı donanım üzerinde olması (Harddisk ) veriler için büyük risk oluşturmaktadır. Örneğin aynı harddisk in “D” sürücüsü sizi donanım problemlerinden malesef korumaz.
  • Virus saldırılarında sanılanın aksine antivirusler her zaman tam koruma sağlamaz. Geçen aylarda yaşanan “Kriptolocker virusü saldırısı” Dünyanın önde gelen firmalarını etkileyecek düzeyde olup çok fazla tahribata sebep olmuştur.
  • Verilerin kullanıcılar tarafından bir şekilde değiştirilmesi ve veri kaybına sebep olması. Örneğin doküman dosyaları aslında yapılmaması gereken bir değişiklik yapılması sonucu verilerin değiştirilmesi ve bu dökümanların kaydedilmesi sonucu dosyaya ait verilerin bozulması.
  • Doğal afetler sonucu donanımların zarar görmesi ve tekrar kullanılamayacak halde olması sonucu gerçek veya yedek verilere artık ulaşılamaması durumu da malesef yaşanılabilmektedir.
  • Genelde yaşanan bir olay olan donanımların çalınması sonucu tüm verilerin artık ulaşılamaz olmaması ve bu verilerin yetkisiz kişilerin eline geçmesi sonucu firmaya prestij, zaman ve maddi kayıp olarak geri dönmesi.

  Bu ve benzer durumlar her işletme için potansiyel bir risktir. Ne zaman ve nasıl karşılaşılacağı belli olmayan bu riskler için verilerinizi ve firmanızın prestijini  iş gücünü riske atmayın.

Comments are closed.
Ankara Hlm Bilgisayar Bilgisayar ve Laptop Tamiri Haninerde ? Akücü Ankarada Kobicity Firma Rehberi BİLGISAYAR YAZILIM Firma Ekle Eczacıoğlu Nakliyat